Скучно ви е на работа? Страдате от синдрома boreout!

Вече посочихме признаците за пренатоварване на работното място или т.нар. burnout. Време е да обърнем внимание и на друг широко разпространен синдром сред служителите в офиса – отегчението от задачите или т.нар. boreout.
Мащабно швейцарско проучване, проведено сред над 480 специалиста, сочи че 80% от респондентите са отегчени от задачите на работното място. Всички те страдат от еднакъв синдром – boreout. Той може да се развие в две направления – при многократно повтаряне на скучни действия или при липса на достатъчно заетост на работното място. В последния случай служителите се измъчват от безделието си и се чудят с какво да уплътнят часовете до края на деня.
В книгата си Diagnose Boreout, шведите Peter Werder и Philippe Rothlin обясняват основните причини за появата на широко разпространения синдром – неподходяща работа или неподходящо място.
Липсата на мотивация, рутината в офиса, нежеланието за развитие най-често водят до boreout. Симптомите наподобяват тези при burnout-а – служителят чувства силна умора и постоянното физическо и емоционално изтощение. Това са ефекти, както на високо напрежение заради кратки срокове и натоварване с множество задачи, така и при липса на такива или повтаряне на едни и същи действия в офиса. Рутината на работното място може да се отключи редица заболявания – шум в ушите, световъртеж, причерняване, сърцебиене, главоболие, депресия и безсъние.
Сами можете да прецените дали страдате от burnout като си зададете следните въпроси:
- Занимавате ли се често със странични дейности на работното място?
- Чувствате ли, че работата ви е неоценена?
- Често ли се преструвате, че работите, когато нямате задачи?
- Може ли да свършите задълженията си по-бързо, отколкото го правите?
- Има ли дейности сред задачите ви, които постоянно се повтарят?
- Изпитвате ли умора вечер, дори денят да не е бил толкова напрегнат?
- Намирате ли, работата си за безсмислена?
- Изпращате ли лични съобщения до колегите си в работно време?Ако отговорите на повече от четири въпроса положително, то тогава най-вероятно страдате от синдрома boreout. Но и срещу тази “болест“ има лек.
Опитните мениджъри и ръководители на екипи следят развитието на колегите и намират начини да подобрят работния процес. Тъй като дигиталните технологии дават по-голяма свобода за изпълнение на задачите дистанционно, вече се използват различни способи за избягване на рутината и промяна на работната среда.
Доказан метод за повишаване мотивацията на екипа е „изнасяне на офиса“ сред природата, в нова, спокойна обстановка, далече от забързаното ежедневие на големия град. Такъв „оазис“ е co-mad – първото co-working и co-living пространство в България.
Co-mad се намира в село Железница, до Благоевград, само на час път с кола от София. До момента co-working и co-living пространството е посетено от екипите на специалисти в различни сфери – IT, маркетинг, графичен дизайн, криейтив и др. След проследяване на обратна връзка от посетилите co-mad, мениджърите установяват, че продуктивността на служителите се е повишила в следствие на мотивацията, до която промяната на работната среда води.
Избегнете „чумите на века“ в работната сфера – burnout-а и boreout-а, запазете co-mad за целия екип сега! Обадете ни се на тел.: +359 999 009 006 или попълните нашата форма за контакт, за да се свържем с вас:
Recommended Posts

Безплатен ден в co-mad?
януари 24, 2018

Тест на co-mad: Какво ви стимулира да работите продуктивно?
декември 14, 2017

Защо моделът на co-living е устойчив?
ноември 21, 2017